Black and White

Filma atdzimst. Digitālais kurbulē tālāk. Info par aktualitātēm jomā, kā arī kāds fočēšanas padoms skilu izkopšanai

Black and White

Postby telefontubbie » 28 Dec 2016, 13:28

Labprātāk fotografēju sezonā, kad ir krāsiņas un zaļumi, tāpēc ne reizi nav mēģināta melnbaltā filmiņa. Nu lūk, tagad ir melnbaltā fotofilmiņa (paldies ziemassvētku vecītim) un nezinu īsti, ko foķēt. Ziemā praktiski vispār nebildēju, bet varbūt tieši melnbaltā fotofilma šo paradumu varēs izmainīt. Cerams.
Nez kāpēc liekas, melnbaltā filma ļoti ierobežo,nevar mirkļa iespaidā foķēt, kas acumirklī iepatīkas. Tāpat arī visi feili uzreiz krīt acīs, piemēram pāreksponēšana melnbaltās bildēs izskatās vēl traģiskāk nekā krāsainajās, jo nav spilgtu laukumu, kas novērš uzmanību no izdegušajiem laukumiem.
Pamestas vietas iekš B&W galīgi negribās bildēt - nav TAS. [fy] Ja nu vienīgi industriju [hz]
Rodas sajūta, ka žanriski galīgi kaut kas cits jābildē ar melnbalto filmu.

Pagaidām ir doma aizbraukt uz Getliņiem sabildēt psaiho kaijas. Doma ir par kaut kādu kosmosa ainavu sabildēšanu - izgāztuves, gateru skaidu kalni, varbūt arī kāds karjers.
Tāpat gribas saņemt dūšu, lai bildētu visādas jocīgas lietas centra ielu krustojumos. Piemēram, nesen redzēju čali kurš krustojumā sāka labot divstāvīgu freakbike. Tad vēl pāris, kas nesa pār ielu gigantisku, spilgti rozā gleznu ar zvēriņiem (ok, b&w šai gadījumā gan nederētu, bet situācija!).

Idejas? Pieredze? Kas vislabāk bildējas ar melnbalto filmu? Kādi feili bijuši, kas jāņem vērā? Vai darbojās stulbais triks, ja krāsainās bildes uztaisa par melnbaltām,ātrāk nāk "saprašana", ap ko grozās lietas?
User avatar
telefontubbie
 
Posts: 2365
Joined: 18 Aug 2010, 10:53
Location: Ogre - Rīga

Re: Black and White

Postby Disfigurator » 28 Dec 2016, 14:12

BW filma ir jāuztver kā kontrastu pasaule. Attiecīgi vislabāk izskatās dabiski vai radīti kontrasti. Ar krāsu filmu, sevišķi dipiem, ir grēcīgi pusdienlaika saulē maukt, bet ar BW pēc manas pieredzes ir otrādi, jo tad spēcīgās gaismēnas arī izskatās pēc kaut kā jēdzīga.

Ir NESKAITĀMI daudz fotogrāfu un labu fotogrāfiju, kas par apgalvojumu par BW neģeldēšanu objektos tev ierādītu vietu skolas solā. Labi ātri turklāt : D
Sevišķi jau kadros, kur krāsu vispār teju nav. Kā pašlaik aiz loga. Kā objektos iekš apmākušās laika - krāsu filma tur nepienes nekādu labumu, tikai traucē ar šķidriem toņiem kā no zīdaiņa pakaļas.

Pašlaik man Provia 100F vēl fočīkā. Bet somā kā nākamā stāv Ildord HP5 Plus 400 BW filma, kuru tīstīšu pats. Tā somā atrodas viena iemesla dēļ - nav krāsu aiz loga, kuras zaudēt, neizceļot. Bet ir formas. Mīkstas un asas. Kā arī man ir sen viena koncepta doma - ar BW filmu fočēt konstrukcijas ar tādu piegājienu, lai tās negatīvā izskatītos kā grafika. Attiecīgi - cita pieeja jau ierastajam, kas varētu pienest jaukumus uz diaprojektora ekrāna.

No savas puses es nez, jāieliek kāds piemērs par BW ārkārtējo ģeldējumu objektos un ne tikai objektos:
ImageBalsti - Ilford Delta 100 Professional melnbaltā negatīvu filma, kas attīstīta diapozitīvajā procesā

ImageAiz katliem ar citu gaismu - Krāsu dips, kas pārvērsts BW, jo krāsainums te absolūti nebija nepieciešams

ImageLovely - BW filma

ImageVīlandes iela - BW filma

ImagePosts, Brīvības tipogrāfija - Kodak Gold 200 krāsu negatīvs, apstrādāts kā BW, jo te nav nemaz krāsu, par kurām sākt runāt

ImageVārpas jumta tēja - BW filma

ImageSarkanais kvadrāts, kabeļi - BW filma objektā, kurā krāsu VISPĀR NAV, kā jau zini

ImageIeauztie māla trauki - dips par BW, jo krāsās izskatījās sūdīgi

ImageSarkanais kvadrāts, slēdži - BW filma tajā pašā nekrāsainajā Sarkanajā kvadrātā. Smuki taču, ne?

ImageRūtis - Ilford Delta 100 atkal jau reversajā procesā. Šoreiz sanāca jau krietni lietojamāk.


Ar BW ir jāšauj kaut vai tā iemesla dēl, ka atšķirīgais liek atšķirīgi skatīties uz ierastajām lietām. Un kad vēl labāk to var eksperimentēt, ja ne pārsvarā bezkrāsainajā ziemā.

Ideālā pasaulē eksistētu 35mm spogulenes ar maināmiem dibentiņiem, un tad varētu somā nēsāt vienu iecienītu kameru ar 3 filmas dibentiņiem. Vienā true BW, otrā nu jau mirusī Provia 400, trešajā Velvia 100! Un tad tikai kā Medium Format kamerām - maini dupšus atkarībā pēc situācijas un vēlmes.

Un tieši tagad, starp citu, esmu nokomplektējis vajadzīgo, lai dotos uz BFS un Latvijas ķīmiju pēc šita, kā rezultātā Diapozitīvu vakaros parādīsies arī TRVE sudraba BW kadri [alus]
User avatar
Disfigurator
Site Admin
 
Posts: 3274
Joined: 15 Aug 2010, 15:36
Location: Rīga

Re: Black and White

Postby telefontubbie » 28 Dec 2016, 16:01

BW filma ir jāuztver kā kontrastu pasaule.

Arī kā "less is more" pasaule. :)

Novembrī pastā kā pārsteigumu saņēmu melnbaltu fotogrāfiju albūmu "Abandonia" no Igaunijas (Igauņi pat tādā ziņā apsteiguši Latviju, izdodot grāmatu, kas veltīta tikai UE fotogrāfijas žanram).
ImageTasty surprise :) by Telefontubbie, on Flickr
Melnbaltas bildes vislabākās tajā grāmatā ir tieši tās, kur bija uzsvērtas gaismu/ēnu spēles un industriālās ģeometrijas un kompozīcija. Taču daļa foto vienkārši kliedz pēc krāsas nepieciešamības - sienu gleznojumu foto PSRS bāzēs un baznīcu griestu gleznojumi, tāpat arī pazemes kadri applūdušā CA patvertnē, kur ir dīzeļģenerators, kaut kāda rakstāmmašīna... Vīcups Feisbukā ir rakstījis "vai ziniet,cik rūsai ir dažādi toņi". Tāpat arī vilciens (es gan nezinu vai ejošs vai neejošs, bet krāsas ģeld, lai saprastu vai tas ir jauns vilciens vai vecs) vai bākas siluets jūrā uz saulrieta fona.
Ķipa ja ir objektu bildes, tad stipri jāpiedomā,lai kaut ko nobildējot, nezustu fīlings vai pat saprašana, kas vispār ir nobildēts. [hz]

Tā somā atrodas viena iemesla dēļ - nav krāsu aiz loga, kuras zaudēt, neizceļot. Bet ir formas. Mīkstas un asas.

Tieši tā. Formas un plikumi (trololo), jo krūmi un koki ziemā atsedz pilsētvidē krietni vairāk, nekā vasarā.

Par portretiem - tur vajag klātesamību un gaismu, lai uzķertu. Piemēram, saulainos vakaros jebkurā gadalaikā istabā ir viena perfekta un labi apgaismota vieta, bet mēbeles ir izvietotas tā, ka praktiski nekad neviens tajā spotiņā neapgrozās, lai tā vienkārši varētu nobildēt. Ārpus mājas - pavisam cita lieta, bet atkal ir tā, ka mikroskopiska daļiņa ļaužu objektīva priekšā spēj izturēties nepiespiesti. :D Man pat ir bijis tas prieks (vēljoprojām ir) katru darba dienu pa kluso nopētīt simtiem cilvēku sejas vaibstu, rokas, dekoltē, atslēgas kaulus, jocīgas frizūras, tetovējumus, īstus smaidus, neīstus smaidus, domās iegrimušas sejas izteiksmes, krunku izvietojumu sejās utt. Kaut kā ir skaidrs, ka gribās fotografēt cilvēkus, kas ietilpst pašpārliecināti ekspresīvajā kategorijā vai kuri atdzīvojas kādos īpašos brīžos (piemēram, uz skatuves vai sportojot). :) Būtībā portretu foto prasa aizrautīgu sociālo dzīvi vai nez, kļūt par maniaku, kas pa kluso uzglūn ar objektīvu. :D :D

BW filma tajā pašā nekrāsainajā Sarkanajā kvadrātā. Smuki taču, ne?


Ir jau, ir. Tur vienkārši nav krāsu asociācijas vispār. Ja nu vienīgi kodīgi spilgtie ķimikāliju maisi oranžā un zilā krāsā, kas bija izbārstīti vairs neatceros, kurā stāvā. :D

Ar BW ir jāšauj kaut vai tā iemesla dēl, ka atšķirīgais liek atšķirīgi skatīties uz ierastajām lietām.


Melnbaltums jau to atšķirību nerada, ja paskatās, cik daudz parastas kakas salikts flickr melnbaltajās grupās. Kaut kādu atšķirīgumu rada kompozīcija/perspektīva vai ekspozīcija.

Ideālā pasaulē eksistētu 35mm spogulenes ar maināmiem dibentiņiem


Trū, trū. :D

Laikam jāsastāda "kaujas plāns", lai būtu no visa kā pa druskai uz tās testa filmiņas. :D Tas ir, nedrīkstu nobildēt 30 vilcienu foto un 6 portretus vai 1 industriālo objektbildi un 35 sniegotas eglītes Latvijas mežos.
User avatar
telefontubbie
 
Posts: 2365
Joined: 18 Aug 2010, 10:53
Location: Ogre - Rīga

Re: Black and White

Postby Disfigurator » 28 Dec 2016, 16:48

BW atšķirību rada tajā kontekstā, kādu jau pati secināji pirmajā ierakstā - cita pieeja nepieciešama. Citi subjekti, priekšmeti, kontrasti.
User avatar
Disfigurator
Site Admin
 
Posts: 3274
Joined: 15 Aug 2010, 15:36
Location: Rīga

Re: Black and White

Postby telefontubbie » 28 Dec 2016, 16:54

Tur jau tā lieta, ka tā "cita pieeja" biedē, jo jāķer kadri savādāk, jādara kaut kas nebijis. Bail, ka nekas nesanāks un nozvērēšos vairs nekad nelietot melbalto filmu. :D
User avatar
telefontubbie
 
Posts: 2365
Joined: 18 Aug 2010, 10:53
Location: Ogre - Rīga

Re: Black and White

Postby Disfigurator » 28 Dec 2016, 16:58

Nav, no kā īsti baidīties. Tik vien kā līdz 10EUR pakāst hobija un mācību ietvaros, kas nemaz nav slikti. Tā teikt, īsie kursi 10EUR vērtībā, darot, kas patīk - nais! Un šaubos, ka no filmas neatrastos pāris lietojamu kadru.
User avatar
Disfigurator
Site Admin
 
Posts: 3274
Joined: 15 Aug 2010, 15:36
Location: Rīga

Re: Black and White

Postby inmno » 30 Dec 2016, 17:44

Bieži vien fočējot tiek ķerta atmosfēra, ko parasti nes krāsas.
Ar BW šī nav, taču paveras iespēja izdabūt skaistus kadrus tur, kur krāsas ir atbaidošas, piemēram - ziemas pelēkajos mēnešos. Viss krāšņums bildē ir no kontrastiem un gaismēnas.

Bildē gaismas, apgaismotus objektus, izmetot krāsu no prāta. Tekstūru kontrasti un dažādi apgaismojumi bildē - basically, ja parasti viduvēju bildi var izglābt skaistas krāsas, tad ar BW neizsprukt - jādomā par kompozīciju, ekspozīciju un subjektu. Tev taisnība, nevar vieglu roku mirkļa ietekmē bildēt.

ImageUntitled by Valts Čibals, bildēta ar Ilfort Delta 3200

Ar vizuālu piemēru, kur BW strādā labāk nekā krāsaina bilde - selektīvais preču apgaismojums, dažādo tekstūru un rakstu daudzums ir acij tīkams un sabalansēts. Ja bildē būtu krāsas, manuprāt tās tikai konfliktētu savā starpā un radītu raibu kišmišu.
fano par celtnēm, kurās iesakņojusies daba.
User avatar
inmno
 
Posts: 254
Joined: 01 Aug 2013, 14:04
Location: Rīga

Re: Black and White

Postby Disfigurator » 30 Dec 2016, 18:14

Jauks piemērs - izceļas šaha raksts un liektās formas. A īstenībā ķipa prosta Narvesen or smth.
User avatar
Disfigurator
Site Admin
 
Posts: 3274
Joined: 15 Aug 2010, 15:36
Location: Rīga

Re: Black and White

Postby telefontubbie » 06 Jan 2017, 10:57

Pirmās melnbaltās pastaigas rezultāts:
nospiests slēdzis - 0
ieraudzīti kadri - 2. Viens caur trolejbusa stiklu, bet otrs tumsā, kam izpildījums neder. :(

Būtu iekšā krāsainā filma, nospiestu slēdzi 2x. Krāsas un atmosfēras dēļ. Otrdien pēcpusdienā ap 16:00 bija fantastiski skaistas debesis - pusi debesis sedza tumšpelēkzils mākonis, kas spīdošo sauli koncentrēja trīsreiz zeltainākā gaismā nekā parasti - viss bija apgaismots ideāli,ne par daudz, ne par maz. Gribējās nobildēt tos zelta starus iekš Brīvības ielas vides instalācijas - šķeltā puscaurspīdīgā bumbā un atspīdumu no smukajiem centra ēku tornīšiem.
Pa ceļam no punkta A līdz B kopā paspēju ieraudzīt četrus(!) cilvēkus, kas bija apstājušies ielas malā/krustojumos, lai fotografētu.

Ehhhh. Laikam stingri jāizdomā, ko bildēt un kur apgrozīties. Ikdienas taciņās galīgi vairs "neko neredzu". :D
User avatar
telefontubbie
 
Posts: 2365
Joined: 18 Aug 2010, 10:53
Location: Ogre - Rīga

Re: Black and White

Postby telefontubbie » 22 Feb 2017, 20:46

Pastaigas rezultāts nr.2, ar domu "vajag fočēt cilvēkus".

Kādā centra krustojumā izdevās nobildēt čali, kas brauc uz divstāvīga velo. Bet vai kadrs sanāks, labs jautājums. Lietainās dienās nekad nevar zināt, cik ātri kāda lāse uzkrīt virsū objektīvam tikko pēc izvilkšanas no somas. :D Brauca man arī garām, neko neteica, laikam jau pieradis pie uzmanības, jo bariņš pīpmaņu arī viņu fotografēja ar telefoniem.

nr.2 - salīkusi tantīte ar ļoti daudziem hēlija baloniem. Tagad es saprotu, ko nozīmē "turēt fotoaparātu uz kakla", jo kamēr vilku ārā fotoaparātu no somas, tantīti nācās bildēt jau no mugurpuses, neskriešu pakaļ, savādāk vēl ņemtu un krautu man ar savu portfeli.

Jā ,ir mazliet neērti fočēt, jo jāgatavo kāda atmazka vai kāds kompliments, gadījumā ja pamana, ka es fočēju. Tas man nav pierasts. Katrā gadījumā turpināšu filmiņu, vismaz daļēji, uz šādas nots.
User avatar
telefontubbie
 
Posts: 2365
Joined: 18 Aug 2010, 10:53
Location: Ogre - Rīga

Next

Return to Info, padomi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests