Pikniks robežsardzes daļas malā.

Atvērtas sarunas par militāriem objektiem.

Pikniks robežsardzes daļas malā.

Postby Walx » 29 Jul 2016, 16:57

Trāpījās kopā ar dažiem forumiešiem jau pazīstamo Sātanu (Vells) nokļūt palielākā radu piknikā. Ja pikniks būtu tikai pikniks tad par to es šeit nerakstītu, bet šis pikniks bija zīmīgs ar to blakus atradās kaut kādas no skata pamestas ēkas un cik nu no jumtiem, kuri rēgojās pār koku galiem nojaušams - armijas ēkas. Izkāpjot vai, nokāpjot no transportlīdzekļiem, pirmā saruna bija – Ejam reidā. Nācās gan vēl pakavēties piknika vietā kopīgās zupas ēšanas pasākumā un radu iepazīšanās spēlē.

Pirmā ēka - artēziskais urbums, jumts sen iebrucis un pussapuvis, un ēkā vien paliela caurule rēgojas no zemes.

Image

Otrā ēka, cik noprotams, bija elektrosadale. Šīs divas atradās ārpus teritorijas, kuru, vismaz no tās puses, no kuras nācām mēs, iezīmēja apgāzts, pussapuvis un zālē ieaudzis žogs. Žogs starp citu savā tagadējā paskatā atgādināja dzelzceļa sliedes un vairāki cilvēki, kuri pēcāk skatījās bildes fotoaparātā jautāja par to, kur mēs esam atraduši dzelzceļa sliedes.
Image

Teritorijā iekšā un paliek interesanti. Pirmā ēka, kā secinājām, bijusi pārtikas noliktava. Šāds secinājums radās, jo ēkā mētājās vecās, padomju laika maizes kastes, paliela izmēra nenozagta saldētava.

Image

Kas pats interesantākais, pagrabā, kurā pēc pacīnīšanās ar durvju bultu Vells ielīda, atradās vairāki baseini zivīm. Es pagrabā neriskēju līst, jo trepju jau nebija, bija neuzticama paskata dēlis, pa kuru tāds kārns stalkeris kā Sātans mierīgi var norāpot lejā pagrabā un arī tikt ārā, bet tāds patukls bridējs kā Walx diez vai tiktu augšā nepārlaužot dēli.

Tālāk uz garāžu bloku, trīs boksi, viens ar remonta bedri. Interesantākais atradums seno laiku skapis ko zaldāti visdrīzāk savulaik nohabārījuši no kādas pamestas mājas tuvumā, tagad protams skapim kirdik, sapuvis gauži. Sātans salasīja kabatās skrūves, aizdedzes sveces, uzgriežņus un drošinātājus ko pēcāk ejot mētāja sev pa priekšu meklējot anomālijas... savējie, kuri ir pazīstami ar klasiku, šādas izdarības sapratīs...

Nākamā ēka daudzfunkcionāla, vienā galā esot bijis sakaru punkts, tā teica Vells, jo pa zemi mētājās telefonu centrāles komutatora štepseļi, citai telpai stūrī nez kāpēc iekārtots lopu aizgalds. Tomēr ieeja īstajā dzīvnieku novietnē bija ēkas galā, tā arī ziņoja nosaukuma plāksnīte uz durvīm “Nr9 Dzīvnieku novietne”. Vienā pusē griesti sapuvuši totāli, bet otrā pusē viss sauss un tīri labi kokmateriāli mētājās kaudzēs.

Tālāk pirts ēka, vienā galā nezināmas funkcijas telpa ar pilnīgi iegruvušiem griestiem un jumtu, otrā galā pirts kur kāds ir pamatīgi uzdarbojies, laužot ķieģeļus, no krāsnīm un laikam jau arī kokmateriālus iegūstot. Vispār šī ēka bija visbēdīgākajā stāvoklī jo nosperts jumtu sedzošais šīferis un gadu gaitā laika apstākļi visu kas bijis zem tā, krietni papūdējuši, tāpēc arī iegruvušie griesti. Pie pirts nokļūt nebija viegli jo biezi saauguši visādu krūmu džungļi, krūmos diemžēl dominē dzeloņplūmes kas cauri līšanu padara sāpīgu un piņķerīgu.

Image

Nākamā ēka, ateja, labi saglabājusies ar pagrīdes baseinu un tupamcaurumiem, protams, kā gan savādāk, labākajās sovjetu tradīcijās. Sātans nez kāpēc izdomāja ka zem bedrē esošā ūdens līmeņa varētu slēpties kas vērtīgs un mēģināja izpētīt kas gan tur rodams.

Image

Vēl viena ēka pilnībā bez jumta ar divām telpām bez logiem, es izteicu pieņēmumu, ka tā varētu būt КПЗ, обезьянник, guba, virssardze vai kā nu to sauc armijas terminoloģijā. Aiz stūra bija manāms tāds kā ugunsdzēsības stends, bet uz to pusi tālāk negājām, jo lielākas ēkas nebija vairs manāmas. Ko nevarētu teikt par vēl neapskatīto teritorijas daļu atpakaļvirzienā.

Pa aizmuguri garām garāžu boksiem un nonākam pie tādas kā virsnieku mājas, lepnākas būves ar verandu un vairākām istabām. Cauri iešanu apgrūtināja tas, ko mēs saucām par anomālijām, melns caurums grīdā kurš ved uz nezināma dziļuma pagrīdi. Atradās arī pagraba lūka, kura, protams, tika pacelta un izokšķerēts pagrabs.

Image

Diemžēl bez čupas puslitra burku tur nekā cita nebija, Sātans gan teicās uzgājis slēptuvi sienā, izķimerēja ārā ķieģeli un mēģināja ierakties slēptuvē meklējot – “Kaut ko, kas šauj, kārtās... nu vai arī vismaz makaru”. Protams, ka tur nekā tāda nebija, kā gan savādāk.

Nākamā ēka, funkciju nesapratu, bet šķiet šī ir bijusi viena no pirmajām šajā teritorijā jo, piemēram, arkveida ailes, šķiet, ir kaut kas senāks par standarta Padomju būvniecību, arī lielās apaļās malkas krāsnis starp telpām nekur citur nemanīju, nepievērsu gan uzmanību apkures veidam, bet iespējams, ka no pirts ēkas pa teritoriju bijusi izvilkta centrālapkure jo tur bija arī fundamentāla skursteņa pamatne, skurstenis gan jau, ka no metāla un nozagts, bet pamatne pārāk pamatīga, lai tas būtu bijis tikai pirts skurstenis. Vēl šajā ēkā bija labi manāms dažādu laiku alus mīļu viesošanās pēdas, agrīno deviņdesmito gadu alus pudeles un arī šis tas no vēlākiem laikiem, arī Valmiermuiža.

Image

Tālāk vēl kas smukāks, es to nosaucu par virsnieku vasarnīcu. Tīri labi saglabājusies, divdaļīga vasarnīca/kotedža vai kā nu to sauc. Daļēji celta no ķieģeļiem, daļēji no koka, ar ziemas dārzu (lepns nosaukums verandai) katrā pusē. Un maziņu pagrabiņu zem ziemas dārza, pagrabos nekas jēdzīgāks par dažām nenosakāma vecuma kompota un ievārījuma burkām nebija. Viens no galiem nedaudz laika zoba pagrauzts, nu ok, daudz, iepuvušas un pārlūzušas sijas ielaužot griestus, bet toties otru galu izslauki un dzīvo nost. Pat logos stikli lielākoties saglabājušies, malkas krāsns pēc nelielas pielabošanas būtu lietojama un mājiņa tā tik vien rosina domas par vasaras atpūtu mežiņā, dzīvojot komfortablos apstākļos. Mājas labo stāvokli skaidroju ar to, ka tā ir teritorijā vistuvāk kaimiņiem un līdz ar to mazāk cietusi no demolētājiem un zagļiem.

Image

Virzoties atpakaļ un metot līkumu džungļiem, uzdūrāmies atkritumu konteineram, kurā mētājās desmitiem sarūsējušu konservbundžu... varbūt armijas tušonka bijusi ej nu zini.
Turpat blakus ierakums, kurš stiepjas gar teritorijas malu un kura galos ir ložmetējnieku bunkuri. Sātans ierāpās iekšā bunkurā un secināja, ka Padomju armijā dienējuši dwarfi, šaurs un neērts pasākums, toties bunkuram ir trīs šaujamlūkas pie vienas saglabājies arī ložmetēja stiprināšanas kronšteins.

Image

Izvairoties no džungļiem pārkāpām pār ierakumu, izlīdām caur kaut kādiem krūmiem un nonācām jau ārpus teritorijas uz ceļa, kurš veda atpakaļ uz piknika vietu. Tā gan vis nevarēs, vēl palika neapskatīta pati lielākā ēka, bridām atpakaļ džungļos. Priekšā nonopuvis un neapgāzies dēļu žogs. Sātans taisījās atlauzt kādu papuvušāku dēli, lai var ielīst bez iešanas apkārt, bet es paejot gar žogu uz priekšu, ieraudzīju vārtus. Nu ja vārti tad vārti, iesim kā godīgi tūristi pa vārtiem. Vārti izrādījās aizslēgti, tas nekas ka saglabājies ir pārdesmit metru garš žoga posms, kārtībai jābūt arī pamestā armijas daļā un vārti ir ciet. Toties visai ērti pārkāpjami ko arī nekavējāmies darīt.

Image

Lielākā ēka. Rādās te bijis kultūras/sporta/atpūtas un vēl šāds tāds centrs. Ieejot apstiprinājās pie bunkura radušās aizdomas par to, ka šeit dienējuši dwarfi, viens durvju rokturis normālā augstumā, otrs, dwarfu ērtībām uzlikts, pārdesmit centimetrus no zemes.

Image

Atradām sporta zāli ar kinoprojektoru telpu, kurā nez kāpēc ieeja ir no ārpuses, šai ieejai priekšā filigrāni nobraucis betona jumtiņš.

Image

Atradām ieroču tīrīšanas vietu, palielas telpas un ēdamzāle, visādi savu funkciju neatklājoši kambari. Gala rezultātā vēlreiz izkustināju savus nelokanos puspensionāra locekļus un izrāpos pa logu, lai nebūtu jābrien pa džungļiem.

Image

Cik nojaušams visas ēkas apskatījām, bet var jau būt, ka kāda vēl slēpās džungļos. Man grūti saprast šo te Padomju armijas silikātķieģeļu būdismu, visu tak varētu sabūvēt racionālāk, nevis katrai vajadzībai savu ēku ar fundamentāliem pamatiem no ķieģeļiem u.t.t., bet iemesls jau skaidrs – kāpēc gan tā nedarīt ja resursu netrūkst, materiāli ir, darbaspēks bezmaksas, tad jau var celt ķieģeļu būdiņu pie ķieģeļu būdiņas.

Vēl kas man netapa skaidrs un radīja ļoti pamatīgu izbrīnu - kāpēc Padomju armijas robežsardzes daļā visi nosaukumi uz durvīm bija latviski... ūūūn... tagad rakstot šo aprakstu atklāsme pienāca, visdrīzāk ka šī daļa pēc LV neatkarības atjaunošanas tika vēl kādu laiku izmantota Latvijas armijas vai robežsardzes vajadzībām, tāpēc arī bija "Dzīvnieku novietne", "Ieroču tīriīšanas vieta", "Ēdnīca" u.t.t.

Varētu domāt, ka ar to šīs daļas apmeklējums beidzās, bet ne gluži. Pēcāk bērnudārznieku pulciņš baigi sagribēja redzēt vietu, kur bijām ielīduši un Vells sīkos veda bridienekskursijā izvest pa neaizaugušajiem celiņiem starp ēkām. Bet naktī es izdomāju, ka teltī sust negribu ja blakus tik labs objekts, savācu matraci, segu un ievācos elektrosadalē. Svaigs gaiss, odi kož, sienāži ķērc, pilnīga silikātķieģeļu dabas romantika. Bet jebkurā gadījumā pārāk tuvu piknika vietai, no rīta kad sākās brokastu taisīšana tad daža rada paskaļākais vokāls traucēja manu saldo, odu apdziedāto un sakosto miegu.
Image
Kas visai interesanti - šī te robežsargu daļa ir salīdzinoši maz cilvēku demolēta, protams, ir izsisti stikli, ir dažām ēkām nošņaukts šīferis un šur tur, kādi materiāli pazuduši. Bet salīdzinoši minimāli, tur vēl ir daudz labu kokmateriālu un viss kas ar ēkām ir, noticis pārsvarā, ir laika zoba un klimatisko apstākļu ietekmē. Salīdzinot ar Ventspilij tuvākām daļām, piemēram, tankodromu, kurš ir gandrīz nolīdzināts ar zemi, tikai dažas sienas vēl šur tur slejas, te jau vēl var dzīvot. Uz civilizācijas trūkumu šādu te saglabāšanos norakstīt nevar, jo turpat blakus ir Liepājas šoseja un arī dzīvojamās mājas ir netālu. Drīzāk jau tie kas dzīvo blakus ir pieskatījuši šo daļu un tāpēc tā ir salīdzinoši labi saglabājusies. Rodas ķecerīga doma sarunāt ar īpašnieku kādu kokmateriālu kravu, jo tie te ir vēl gana labi, arī šis te pikniks un pastarpināti sanāk, ka arī bridiens, bija saskaņots ar īpašnieku.

Visas bildes apskatāmas manā Picasā - https://picasaweb.google.com/105890819359242296753/6312696601542251873?authuser=0&authkey=Gv1sRgCNyi5PyRhe3_sAE&feat=directlink

Finālā teritorijas plāns bez koordinātēm un vietas nosaukuma.

Image

1. Elektrosadale
2. Sūkņu māja.
3.Pārtikas noliktava
4. Auto boksi
5. Sakaru centrāle, dzīvnieku novietne
6.Pirts
7. Ateja
8. Ieslodzījuma telpas???
9. Virsnieku māja ar verandu un pagrabu.
10. Vecākā ēka ar arkveida aili, krāsnīm un alus dzērāju atpūtas vietu.
11. Virsnieku vasarnīca.
12.Dwarfu ložmetējnieku bunkurs
13. Lielais sporta/kultūras/ēdinšanas centrs.
User avatar
Walx
 
Posts: 873
Joined: 01 Jul 2011, 09:47
Location: Ventspils

Re: Pikniks robežsardzes daļas malā.

Postby Disfigurator » 29 Jul 2016, 18:27

Piedūrīgi, ka šādi - tādi krāmi palikuši militārā objektā.
User avatar
Disfigurator
Site Admin
 
Posts: 3274
Joined: 15 Aug 2010, 15:36
Location: Rīga

Re: Pikniks robežsardzes daļas malā.

Postby telefontubbie » 30 Jul 2016, 10:29

Tā sēta tiešām varētu izskatīties pēc dzelzceļa, ja būtu iets krēslas stundā. Normāls maindfaks!
Dwarfisms labais. Vienīgi tas sienas gleznojums neizskatās pēc dwarfa. :D
User avatar
telefontubbie
 
Posts: 2365
Joined: 18 Aug 2010, 10:53
Location: Ogre - Rīga


Return to Militāri objekti

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests