Dokumentālas grāmatas ar Soviet laiku / 90to gadu aprakstiem

Ar postu, pamestību, karu, UE un anarhiju saistītā literatūra, filmas un spēles

Dokumentālas grāmatas ar Soviet laiku / 90to gadu aprakstiem

Postby telefontubbie » 04 Sep 2019, 11:05

Šad un tad parakājos bibliotēkās, meklējot tieši dokumentālās (kas nav romāni ar konkrētu sižetu līniju vai kas taml.),bet kur ir daudz īsi sadrumstaloti stāstiņi, atmiņu lauskas par Soviet laikiem un 90to gadu sākuma. Man šādas grāmatas štirī tīri no socioloģijas / politoloģijas aspekta, gan lai saprastu, kāpēc gana daudz cilvēki vecumā 50+ mentāli reāli aizgājuši tūtē, nereti arī jaunāki.
***
Tikko pabeidzu lasīt Ilzes Bērziņas grāmatu "Happy girl. Rīga 1995 ērkšķi paradīzē" , taču gribētos izlasīt vēl kaut ko tādu, kur iekšā daudz smalki aprakstīta tieši ikdienas dzīve un visādas interesantas pagājības detaļas.
https://www.janisroze.lv/lv/gramatas/dailliteratura/memuarliteratura-biografiski-apraksti/happy-girl-riga-1995-erkski-paradize.html
Piemēram, šajā grāmatā daudz aprakstīta kafejnīcas "Ozīriss" ēdienkarte, cilvēki. Īres dzīvokļu tirgus, izīrētāju attieksme pret īrniekiem, atsevišķi veikali, Lāčplēša iela, dzeršanas paradumi, atsēdēšana darbā, reketieri, Saeimas vēlēšanu kandidāti, krievu sieviešu ģērbšanās stils un frizūras, īpašumu denacionalizācija, mākslinieku pārkārtošanās no Sovjetu pasūtījumiem uz mūsdienu tirgu u.t.t.
Image
p.s.
Grāmatā mīnuss, ka teju katrā lappusē spiežas bezgala provinciālais un kaitinošais "vissirslikti" penčiku un mūsdienu ~50+ cilv. naratīvs, kas reāli krīt uz nerviem.
***
Helēna Dāle "Vienīgā"
https://gramata24.lv/products/vieniga/
Grāmatā ir kādas sievietes dienasgrāmatas ieraksti, kas datēti ap 1987.gadu līdz astoņdesmito gadu beigām vai pat 1990.gadu. Ierakstos daudz parādās pārtikas produktu meklējumi, to kvalitāte, cenas un izmisīgā vēlēšanās kaut ko sadabūt, stāvot rindās. Dzīvokļu problēmas, darba kolektīvu toksiskums, alkoholisms (atkal) un kautiņi alkohola rindās, mākslinieku draudzēšanās ar apšaubāmiem cilvēkiem lai tikai dabūtu krāsas/vietu izstādē/aizvizināšanos plenērā, Rīgas kafejnīcas un to piedāvājums. Dokumentāli šķiet ļoti vērtīga grāmata.
Image
***
Ērika Hānberga un Jāņa Ķuzuļa apkopotā "Omulības" sērija.
https://www.valtersunrapa.lv/media/book_covers/TxZ2Tym2uZTF_400x600_2mRPEZPf.jpg
Grāmatā sabiedrībā atpazīstami ļaudis atstāsta kuriozus gadījumos no dzīves. Piemēram, kā ceļojumā vesta desa sabojājas, bet ar zobubirsti nokasa nost pelējumu, jo desa pārāk laba un ekskluzīva, lai to neapēstu. Daudz stāsti grozās ap pārtiku (tāda sajūta it kā pusbadā kādreiz dzīvoja cilvēki), bet arī par apģērbu, izjokošanām kolektīvos, kafejnīcām un drukas kļūdām avīzēs.
Image

P.S.
Es labprāt vēlētos iegūt īpašumā žurnāla "Rīgas laiks" 90to gadu numurus. Tikai nezinu, kur meklēt. Tur diezgan interesantas garās intervijas no tiem gadiem.
User avatar
telefontubbie
 
Posts: 2423
Joined: 18 Aug 2010, 10:53
Location: Ogre - Rīga

Return to Literatūra, filmas, spēles

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron