Post-Apo

Lukturi

Tā kā bradājumi bieži vien notiek krēslainās ēkās vai pilnīgi tumšā pazemē tad lukturis ir neatņemams bradātāja atribūts. Tā kā gaisma bradājumā ir vitāli svarīga, tad iesakām uz bradājumu ņemt līdzi vismaz divus lukturus. Pirmkārt jau lai nepaliktu bez gaismas gadījumā kad izlādējas viens lukturis. Otrkārt lai no tumsonības varētu izvest kādu citu bradātāju, kura lukturis sabojājies vai palicis mājās.

Kādi ir lukturi?

Galvenokārt tie iedalāmi divās daļās – pieres lukturi un rokas lukturi. Pieres lukturis ir ļoti ērts lai atbrīvotu rokas kāpjot vai staigājot vietās, kurās pārvietošanās ir apgrūtināta. Rokas lukturis – parasti spēcīgāks par pieres lukturi ir ērts apskatot kādas konkrētas detaļas vai izgaismojot tālāk esošus objektus.

Kā izvēlēties lukturi?

Luktura izvēle atkarīga no luktura tipa, spilgtuma, tā funkcijām un, protams, lukturim atvēlētās naudas. Pieres lukturi parasti ir dārgāki par līdzīgas klases rokas lukturiem. Funkcijas ir visdažādākās – sākot ar vienkāršu ieslēgts/izslēgts, turpinot ar dažādiem spilgtuma režīmiem un beidzot pat ar stara lenķa izmaiņām un dažādiem krāsu filtriem un hermētisku korpusu. Atsevišķa uzmanība jāpievērš vai lukturī izmantota kvēlspuldze vai gaismas diode. Kvēlspuldzes ir veca tehnoloģija, kas bieži vien dod vāju gaismu un ātri sēdina baterijas. Gaismas diodes (LED) ir ekonomiskas,nekarst un lielā mērā jau ir izkonkurējušas kvēlspuldzes no tirgus. Minēšu piemērus no mūsu pašu lietotajiem lukturiem.

____________________

Rokas lukturi.

Ansmann Action 9LED
Mazs, ērts, un priekš savas cenas spožs LED lukturis. Plusi – mazs izmērs, zema cena, spilgts, mitrumizturīgs korpuss. Mīnusi – viens spilgtuma režīms, korpuss nav ūdensizturīgs.
Cena – ap 2,5Ls lielveikalos.

____________________

Palm Blaze K2.
Ļoti jaudīgs LED lukturis. Plusi – hermētisks korpuss, trīs dažādi režīmi, ekonomiska spilgtuma regulēšana, komplektā somiņa. Mīnusi – aukliņa turēšanai viegli noplīst un lukturi ir apbrīnojami viegli pazaudēt.
Cena – ap 22Ls tūrisma veikalos.

____________________

LED Lenser 7438
13×2,8cm, 148 grami, 80lm. Mazs, ērts, spožs bez elektroniskas vadības, barojams ar trim AAA elementiem (sārma vai akumulatoriem). Labu gaismu dos kādas 2-3 stundas, pēc tam jau švaku, salīdzinot ar sākotnējo atdevi. Hermētisks rūdīta alumīnija korpuss – noturīgs pret mehāniskiem bojājumiem un ūdeni. Optiski fokusējams (lēca ar prizmas reflektoru), kas lieliski noder fotografējošajiem. Divu gadu intensīvas lietošanas laikā nav radušās problēmas ar lukturi.
Mīnusi: viens gaismatdeves režīms; visnotaļ ātri iztērē barošanas elementus.
Cena eBay: ~30Ls.
Luktura apraksts forumā.

____________________

Pieres lukturi.

Petzl Tikka XP
Ļoti populārs LED pieres lukturis. Plusi – viegls, mazs, spilgts, ūdensizturīgs, divi pārslēdzmi stara lenķi, stars noliecams uz leju, četri spožuma režīmi + pastiprinātā gaisma, baterijas līmeņa indikators.
Cena – ap 30Ls tūrisma veikalos.

____________________

Petzl TacTikka XP
Tas pats Tikka XP ar plašāku aksesuāru klāstu – dažādu krāsu gaismas filtri, luktura stiprinājumi pie ķiveres un apģērba.
Cena – ap 35Ls tūrisma veikalos.

____________________

LED Lenser H7
117 grami, 170lm. Jaudīgs galvas lukturis bez elektroniskas vadības, barojams ar trim AAA elementiem (sārma vai akumulatoriem). Pie pilnas slodzes labu gaismu dos kādas 3-4 stundas, pēc tam jau švaku, salīdzinot ar sākotnējo atdevi. Maināma gaismatdeves jauda – ar analogu potenciometra sviru ļoti plašā diapazonā var regulēt spožumu (nav elektroniski iestatītu režīmu), tādējādi taupot baterijas. Hermētisks korpuss, noturīgs pret mehāniskiem bojājumiem un ūdeni. Optiski fokusējams (lēca ar prizmas reflektoru; lieliski noder fotografējošajiem) ar nelielu sviru. Maināms vertikālais leņķis, kas fiksējams četrās pozīcijās, robežās līdz 90 grādiem. Izturējis nedaudz mazāk kā gadu intensīvas lietošanas bez sūdzībām.
Mīnusi: vājās vietas ir vads un plastmasas ķepiņa, kas fiksē leņķi.
Cena eBay: ~40Ls.
Luktura apraksts forumā.

____________________

Silva L1
Ļoti jaudīgs LED pieres lukturis. Plusi – četri spožuma līmeņi, ūdensizturīgs korpuss, pārklājums uz lences, kas neļauj luturim noslīdēt, ilgs darbības laiks + iespēja pievienot ārējo bateriju paku, noliecams stars uz leju. Mīnusi – salīdzinoši liels svars, modeļiem ar spirālisko vadu pēc ilgāka lietošanas laika mēdz nolūzt vads uz bateriju paku.
Cena – ap 50Ls tūrisma veikalos.

Ansmann Action 9LED
Mazs, ērts, un priekš savas cenas spožs LED lukturis. Plusi – mazs izmērs, zema cena, spilgts, mitrumizturīgs korpuss. Mīnusi – viens spilgtuma režīms, korpuss nav ūdensizturīgs.
Cena – ap 2,5Ls lielveikalos.

Log In
© Post-Apo